Dzień Patrona Szkoły i Święto Edukacji Narodowej

14 października 2022 r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły i Święto Edukacji Narodowej. Świętowanie jako pierwsze rozpoczęły klasy 4 – 8 o godz. 9 na sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandaru społeczność szkolna wspólnie odśpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego. Następnie przedstawiciele samorządu szkolnego, prowadzący akademię przedstawili życiorys  Jana Pawła II, podkreślając jego wyjątkowość i wielowymiarowość działań. Kolejnym punktem uroczystości były wystąpienia laureatów konkursu do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego ”Blask prawdy”, mającego uczcić naszego patrona i jego naukę.

Druga część apelu poświęcona była nauczycielom. Reprezentanci Samorządu Szkolnego popisali się aktorskimi kreacjami w przedstawieniu pt.: „Kursokonferencja Edukacyjna, czyli co się myśli o nauczycielach”. W zabawny sposób ukazali  grono pedagogiczne od niecodziennej strony.

Na zakończenie akademii głoś zabrała p. Dyrektor, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Do życzeń dołączyli się również przedstawiciele Rady Rodziców.                                                                                                                                                  Uczniowie klas młodszych zebrali się na sali gimnastycznej o godzinie 10:30.  Swoją pierwszą ważną uroczystość, jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy, przeżywali najmłodsi.  Pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych  zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły,  kochać ojczyznę, być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania sekretarz gminy p. Małgorzata Dyrda dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielka kredką, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion pierwszaków. Po pasowaniu uczniowie otrzymali tarcze, legitymacje, dyplomy pasowania. Nie zabrakło również słodkich upominków od rodziców. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

Anna Listwan

19 października 2022