31 marca 2020

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to zostało ustanowione, aby promować piękną literaturę oraz grafikę dla młodego czytelnika. Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci to święto obchodzone co roku w dniu 2 kwietnia. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, który znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Autor ten stworzył m.in. takie utwory jak "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu" czy "Księżniczka    na ziarnku grochu".

List do Andersena/ Joanna Kulmowa

Ja dziękuję panu
panie Janie Christianie
za bardzo dziecinne bajanie.

Za kominiarczyka co kochał się w pasterce.
Za słowika
–
że miał żywe serce.
Za szkiełko Królowej Śniegu.
I za smutny los żołnierza cynowego.
Za księżniczkę na ziarnku grochu.

Za cień
który trwa przy mnie wszędzie.
I za każde brzydkie kaczątko
co wie teraz
że łabędziem
będzie
.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Książki, zwłaszcza baśnie, czytane dzieciom od samego urodzenia znacząco wpływają                  na dalszy rozwój małych czytelników. Czytanie pobudza wyobraźnię, kształtuje procesy myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Książki przede wszystkim uwrażliwiają na piękno życia i sztuki.  Pierwszy kontakt z książką jest ważnym krokiem         w umacnianiu nawyku wspólnego czytania. Rodzic staje się przewodnikiem i opiekunem           po kartach baśni i bajek, a dziecko przeżywa niezwykłe przygody, które na długo zapadną      w pamięć małego czytelnika.

Spróbujmy odpowiedzieć z jakiej bajki pochodzi ten cytat:

Gdy zegar wybije godzinę dwunastą...czar pryśnie...- ……………………………

***

... spuść mi swe włosy... - …………………………………………………………….

***

Jeżeli puścisz mnie wolno, w zamian spełnię Twoje trzy życzenia.. –

***

W dniu twoich szesnastych urodzin, ukłujesz się wrzecionem   w palec

i zaśniesz. – ……………………………………………………………………………..

Znów kłamiesz mój chłopcze, kłamiesz...aż nos Ci rośnie... –

***

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie... - ……………………………………………………………………………………………

***

Babciu, a dlaczego masz takie wielkie oczy? Żebym Cię mogła lepiej widzieć...- …………………………………………………………………………………………….

***

Dawno temu żył sobie krawiec, który miał trzech synów, ale tylko jedną kozę. Koza karmiła wszystkich swoim mlekiem i dlatego musieli ją dobrze karmić i codziennie wyprowadzać na łąkę. –

…………………………………………………………………………………………….

Chciałabym też zaproponować następujące pozycje do czytania , oczywiście korzystając

z e-czytelni.

Instrukcja;

- należy wejść na stronę Wrocławski System Bibliotek Szkolnych,

- wejść do e-czytelni,

- wpisać interesujący tytuł (jeden z niżej podanych) i wyszukać,

- kliknąć w tytuł, wybrać okienko „pełny tekst”

- wybrać format, np.pdf i iuż czytać.

Znajdziemy tam za darmo (bez wpisywania jakichkolwiek kodów) pełne wersje następujących książek:

„Jaś i Małgosia”, „Roszpunka”, „Śnieżka”

„O czym szumią wierzby”, „Druga księga dżungli”, „Tajemniczy ogród”

Na stronie Wolnelektury.pl:

„Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, ”Czerwone buciki”;

„Serce”, „Paziowie króla Zygmunta”, „Tajemnicza wyspa”.

Znana i lubiana aktorka Pani Katarzyna Zielińska czyta codziennie piękne bajki dla dzieci.

Wejdźcie na #przerwanabajkę i słuchajcie pięknych tekstów, które czytają znani i lubiani aktorzy.

Kolejne propozycje wkrótce.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania proszę pisać na adres: biblioteka.lutynia@wp.pl

lub inne komunikatory.

Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Kisielewska