Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lutyni

Pomysły na zabawę cz. V

Dzień dobry, Dzieciaki!

W tym tygodniu proponujemy Wam zabawy i ćwiczenia, dzięki którym lepiej poznacie Polskę, naszą gminę i swoją rodzinę. Zapraszamy do nauki przez zabawę 😊

https://learningapps.org/1805825  Zajrzyjcie na tę stronę. Tutaj znajdziecie quizy, zagadki i krzyżówkę. Wszystko związane z Polską i Polakami. Będziecie potrzebowali podpowiedzi rodziców albo starszego rodzeństwa.

 

Nasz język jest jednym z trudniejszych języków na świecie. Spróbujcie zatem poćwiczyć wymowę popularnych łamańców językowych, które obcokrajowcom uczącym się naszego języka spędzają sen z powiek 😉 Łamańce na zdjęciu.  A może zrobicie w domu konkurs na bezbłędne odczytanie wybranych łamańców?

 

Przed łamańcami warto poćwiczyć język. Do tego może Wam posłużyć gra planszowa. Potrzebujecie kostki i czegoś, co spełni rolę pionków. Gra na zdjęciu z żyrafami.

 

Kolejna nasza propozycja to wykreślanka Nasza ojczyzna. Też możecie ją wykorzystać do rodzinnego konkursu: np. kto pierwszy wykreśli wszystko, kto pierwszy znajdzie konkretny wyraz, kto pierwszy wykreśli nazwy miast, kto pierwszy wykreśli wyrazy ułożone w pionie (8) albo w poziomie (8)…

 

Czy znacie największe polskie miasta? Spróbujcie je rozpoznać na rysunku. Każde miasto zostało oznaczone elementem dla niego charakterystycznym. Zajrzyjcie do zdjęcia z mapą Polski. Możecie ją wydrukować i pokolorować.

 

Bocian jest elementem charakterystycznym dla polskiego krajobrazu. Podglądajcie bociany z Sokółki. Wykluły się już 3 młode bocianiątka (gdy to piszemy, jeszcze dwa jajka są w gnieździe). To piękny widok 😊 https://www.youtube.com/watch?v=T9BXrusZZIw

 

Namalujcie w pięknej ramce krajobraz polski. Może to być widok z Waszego okna, rzeka, ptaki (np.: jaskółka, bocian) albo krajobraz, do którego tęsknicie (np.: polskie morze, polskie góry).

 

Jeśli nie macie możliwości wyjścia do lasu, nad jezioro, staw, to las może przyjść do Was. Wystarczy włączyć https://www.youtube.com/watch?v=UGVer-XSNVI zamknąć oczy i zanurzyć się w kojące dźwięki rechotu żab, śpiewu ptaków. Relaksacja w dzisiejszych czasach to zbawienie dla naszej umęczonej czterema ścianami duszy.

 

Czy znacie okoliczne miejscowości tworzące gminę Miękinia? Warto znać swoją małą ojczyznę. W gminie jest kilka zabawnych nazw miejscowości, np. Owieczki. Przestudiujcie mapę gminy. Możecie ją wykorzystać do konkursu rodzinnego pt. Kto najszybciej znajdzie daną miejscowość? Kto pierwszy wymieni wszystkie miejscowości na literę M/K/ L? Możecie przepisać nazwy miejscowości na małe karteczki (każda miejscowość na jednej) i ułożyć je w kolejności alfabetycznej albo od najdłuższej nazwy do najkrótszej (lub odwrotnie).

 

Spróbujcie sami lub z pomocą osoby starszej wykonać plan Waszego mieszkania/piętra domu (rozkład pomieszczeń, zaznaczenie okien, drzwi, najważniejszych mebli). Nie jest to łatwe zadanie. Być może będziecie potrzebowali kilku prób i zużyjecie kilka kartek, ale nie poddawajcie się. To może być świetna zabawa (np. przy zaznaczaniu, w którą stronę otwierają się drzwi?) Przykładowy plan mieszkania w załączniku.

 

Warto poznać dzieje swojej rodziny i stworzyć drzewo genealogiczne. Można przy tym dobrze się bawić, wysłuchać od rodziców albo dziadków ciekawe rodzinne historie, poznać daty urodzenia najbliższych. Przy okazji możecie stworzyć kalendarz rodzinnych uroczystości (urodziny, imieniny, święta, np. Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci i Dziadka, Dzień kobiet, Dzień mężczyzn, Dzień dziewczynek, Dzień chłopaka i in.) Taki kalendarz może zawisnąć w widocznym miejscu i już nikt nie zapomni o ważnych dniach w Waszej rodzinie 😊

 

Nie zapominajcie o ćwiczeniach fizycznych: polecamy kręcenie hula hop, skakankę, kręgle (można użyć do nich orzechów, butelek z wodą, pluszaków i piłki), aerobik, a może skusicie się na jogę dla dzieci?  Zachęcamy do obserwowania kanału na Youtube Joga małego człowieka https://www.youtube.com/watch?v=BkFEz-132vg. To dobre ćwiczenie do wykonania przed snem.

 

Życzymy miłej zabawy! Pozdrawiamy Was ciepło! Trzymajcie się w zdrowiu!

                                                                                                                                              Nauczycielki ze świetlicy

05 maja 2020