27 marca 2020

Szkoła jest zamknięta, biblioteka również, ale czytać możemy pozostając w naszych domach.

Zachęcam do wejścia na strony:

1) Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej - Nauka online – propozycje

Na tablicy wiele materiałów do nauki on-line, propozycji na ciekawe i owocne zagospodarowanie czasu spędzanego w domu, m.in. zasoby biblioteczne:

Wolne lektury -  cyfrowa biblioteka (lektury w formacie PDF, motywy literackie, audiobooki),

Polona – zasoby materiałów znajdujące się w Bibliotece Narodowej,

2) Donośląśkiej Biblioteki Publicznej :

#zostańwdomu / Propozycje dla najmłodszych (i trochę starszych)

(różnych inicjatyw organizowanych przez wydawnictwa, fundacje, instytucje kultury, m.in. Ciekawą propozycję dla dzieci stanowi balet Pippi Pończoszanka, zorganizowany przez Operę Helsińską.

Na stronie jednej z ulubionych bohaterek literackich – Zosi z ulicy Kociej (książka autorstwa Agnieszki Tyszki z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, wydawnictwo Nasza Księgarnia) znaleźć można materiały do posłuchania, poczytania i pobrania.

Wydawnictwo Media Rodzinna udostępnia materiały z bohaterami takimi, jak Kicia Kocia, Wesoły Ryjek, Harry Potter… i oczywiście materiały związane z serią Mądra Mysz!

Pisarz Rafał Kosik udostępnił za darmo swoje nowe opowiadanie dla młodych czytelników.)

#zostańwdomu / Darmowe książki, spotkania i wystawy w internecie

(listę stron www, na których za darmo można obcować z literaturą, zwiedzić muzea bez wychodzenia z domu czy obejrzeć spotkanie autorskie, m.in. książki dla dzieci; darmowy             e-book lub audiobook dla dziecka lub nastolatka od Legimi, darmowe serwisy:  Wolne lektury, Bajkowisko)

Chciałabym też zaproponować następujące pozycje do czytania , oczywiście korzystając

z e-czytelni.

Instrukcja;

- należy wejść na stronę Wrocławski System Bibliotek Szkolnych,

- wejść do e-czytelni,

- wpisać interesujący tytuł (jeden z niżej podanych) i wyszukać,

- kliknąć w tytuł, wybrać okienko „pełny tekst”

- wybrać format, np.pdf i iuż czytać.

Znajdziemy tam za darmo (bez wpisywania jakichkolwiek kodów) pełne wersje następujących książek:

„Historia żółtej ciżemki”, „Ania z Wyspy”, „Księga dżungli”, „Mała księżniczka”, „Przygody Tomka Sawyera”.

Dla młodszych dzieci:

„Cudaczek wyśmiewaczek”, „O dzielnym krawczyku”, „Paluszek”

Kolejne propozycje wkrótce.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania proszę pisać na adres: biblioteka.lutynia@wp.pl

Szkoła jest zamknięta - poradnik bibliotekarza!