14 listopada 2018

9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole podsumowanie projektu poświęconego 100- rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Chcieliśmy, aby był to wyjątkowy i radosny dzień- Urodziny Rzeczypospolitej.

Świętowanie rozpoczęliśmy od przemarszu główną ulicą Lutyni. Każda klasa postarała się o biało- czerwone emblematy: baloniki, kotyliony, wstążki. Barwny korowód uczniów i nauczycieli, melodie piosenek patriotycznych były świadectwem dla mieszkańców, że pamiętamy o rocznicy niepodległości .

W klasach- odświętnie udekorowanych- odbyły się spotkania urodzinowe: sami przygotowaliśmy poczęstunek. Był to także czas, aby wspólnie obejrzeć filmy dokumentalne o odrodzeniu się w 1918 wolnej Rzeczypospolitej.

Najważniejszą częścią naszego świętowania spotkanie wszystkich klas na sali widowiskowej. Najpierw usłyszeliśmy historię powstania Mazurka Dąbrowskiego- przeczytaną przez naszą emerytowaną Nauczycielkę- Panią Marię Nadkierniczną. Następnie, o godzinie 11.11, wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego, łącząc się w ten sposób z uczniami z całej Polski.

Laureatki konkursu recytatorskiego ( Olga Rokita  4c , Aleksandra Łosińska  8a, Julia Biernacka  8a i Iga Rokita z 6a ) pięknie recytowały strofy poezji patriotycznej.

Wśród tych, którzy wzięli udział w szkolnych rozgrywkach gry „ ZnajZnak’’, znakomitą wiedzą o najnowszej historii Polski wykazali się: Aleksandra Stec 3a- I miejsce, Bartosz Bryła  7a- II miejsce i Małgorzata Grońska  4a- III miejsce. Gratulujemy im wiedzy.

Podczas trwającego od 15 października projektu uczniowie klas 4-8 i 3 gimnazjum wykonali kilkadziesiąt prac plastyczno- literackich. Były to życzenia dla Niepodległej i plakaty „ Kocham Polskę’’. Wiele z nich zaskakiwało piękną formą i mądrym, przemyślanym przekazem. Nauczycielom bardzo trudno było wybrać spośród nich zwycięzców i dlatego zdecydowali się zaprezentować je wszystkie na wystawie w holu szkoły . Są najlepszym świadectwem, że patriotyzm jest dla uczniów ważną wartością. Potrafią o nim pisać bez używania banałów i wytartych frazesów.

Nasze spotkanie zakończyły, wspólnie śpiewane z chórem szkolnym, pieśni patriotyczne.

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy brali udział w projekcie i przypomniała jak ważne jest dla rozwoju narodu posiadanie  własnego państwa . Stąd wynika obowiązek uczciwej pracy i solidnej nauki. A także duma, że już od 100 lat kolejne pokolenia  wspólnie tworzą suwerenność Rzeczypospolitej.

Mamy nadzieję, że Urodziny Niepodległej staną się tradycją w naszej szkole.

Zespół Nauczycieli Humanistów

Urodziny Niepodległej w naszej szkole