16 marca 2023

„Nie masz nic tak złego, żeby się na dobre nie przydało.
Bywa z węża dryjakiew (lekarstwo),

złe często dobremu okazyją daje.”

(A. Fredro)

Dnia 13 marca uczniowie klas siódmych mieli okazję obejrzeć w dawnej Filharmonii we Wrocławiu przedstawienie pt. „Zemsta” w reżyserii pani Anny Kasprzyk przygotowane przez Teatr „CRACOVIA”. Spektakl wprowadził uczniów w świat komedii, ukazując w ten sposób zmierzch polskiej szlachty wraz z jej wszystkimi słabostkami oraz wadami, które są nadal aktualne i występują w międzyludzkich relacjach niezależnie od czasów i zwyczajów. Uczniowie dzięki wspaniałej grze aktorskiej mogli przenieść się na dziedziniec zamku i niemal na żywo uczestniczyć w sporze o mur głównych bohaterów- Cześnika Raptusiewicza (Edward Wnuk) i Rejenta Milczka (Jacek Joniec). Poza tym zrozumieli plany matrymonialne Cześnika wobec Podstoliny (Dorota Bochenek), poznali historię Papkina (Grzegorz Juras) oraz miłości Klary (Ewa Breguła) i Wacława (Marcin Wójtowicz). Scenografia i stroje aktorów odpowiednio przybliżyły młodym widzom modę i obyczaje przełomu XVIII i XIIX wieku. Uczniowie wrócili do szkoły w wesołym humorze, twierdząc, że obejrzany spektakl pomógł im jeszcze lepiej zrozumieć język i ideę utworu Aleksandra Fredry.

Izabela Błońska

"Zemsta"