Od 12 do 16 września 2022 roku klasa 7 b wraz ze swoim wychowawcą oraz dwojgiem opiekunów przebywała na „Zielonej Szkole” w Szklarskiej Porębie.
Plan wyjazdu był bardzo napięty, jednak dzięki sprzyjającej pogodzie udało się zrealizować wszystkie ważne punkty wycieczki.
Pierwszego dnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem z Dworca Głównego we Wrocławiu do Jeleniej Góry, gdzie przesiedliśmy się do komunikacji zastępczej. Po dotarciu do naszego ośrodka - „Królowej Karkonoszy”, udaliśmy się na naszą pierwszą górską przygodę na Wysoki Kamień, która trwała 6 godzin wliczając w to powrót. Na szczycie góry (1054 n.p.m.) napiliśmy się gorącej herbaty i kawy w przytulnym schronisku.
Drugiego dnia udaliśmy się na Szrenicę (1361 n.p.m.) w zachodnich Karkonoszach z Polany Jakuszyckiej, gdzie dostaliśmy się pociągiem z dworca Szklarska Poręba Górna. Następnie wyruszyliśmy żółtym szlakiem na szczyt, po drodze omijając Owczą Skałę. Po zdobyciu szczytu wciąż czuliśmy niedosyt, więc skierowaliśmy się na Wodospad Kamieńczyk. Zmęczeni i głodni wróciliśmy do naszego ośrodka po 7 godzinach marszu, w sam raz na obiadokolację.
Trzeciego dnia pogoda uległa lekkiemu załamaniu, nad naszymi głowami przetaczały się ciężkie, deszczowe chmury. Nasz dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Leśnej Huty – gdzie mistrz obróbki szkła pokazał nam jak stworzyć pięknego ślimaka w przeciągu zaledwie 30 sekund. Nasza przewodniczka, a zarazem opiekunka p. Mariola Borecka wykazała się nie lada talentem, tworząc wyjątkowy szklany kwiat, który ostatniego dnia nasza uczennica Maja Mikita wygrała w konkursie z wiedzy o wycieczce. Następnie udaliśmy się do Parku Linowego „Trolandii”, gdzie uczniowie mogli w aktywny sposób spędzić czas. Po wspinaczkach i zjazdach na tyrolce, wygłodniali skierowaliśmy nasze kroki ku pizzerii. Po obiedzie wyruszyliśmy w dalszą podróż, tym razem na Wodospad Szklarki.
Czwartego dnia pojechaliśmy na Zamek Chojnik, gdzie największą atrakcją okazał się Dziurawy Kamień. Wszyscy uczniowie musieli się wykazać nie lada odwagą i sprytem, przechodząc przez ciemną jaskinię.
Piątego dnia, kiedy przyszedł już czas rozstania, robiliśmy małe zakupy, graliśmy w bilard i czekaliśmy na pociąg do domu…
Cel główny wycieczki został zrealizowany, czyli „edukacja poprzez integrację”.
Z pięciodniowej „Zielonej Szkoły” wracaliśmy w dobrych humorach, a także z większą wiedzą historyczną i przyrodniczą.
Dziękuję wszystkim dzieciom za ten czas, również Pani Marioli Boreckiej, za przekazanie nam swojej pasji i miłości do gór, a także Panu Michałowi Niewińskiemu, który dzielnie nas wspierał w tej wyprawie - uczniów dobrym słowem i poczuciem humoru, a mnie dodatkowo w dyżurowaniu nocą na korytarzu ;-)
Opracował Jakub Ranosz
Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszej wyprawy oraz galerii zdjęć!
FILM: https://youtu.be/PDOuHMFUzwo